شرکت با مسئولیت محدود،عبارت است از شرکتی که تعداد اعضا حداقل دو نفرکه باید بالای 18 سال سن داشته باشند . قانون تجارت سقفی برای تعداد شرکا معین نکرده است.بنابراین ، این شرکت می تواند متضمن هر تعداد شریک باشد.
شرکت مسئولیت محدود برای امور تجارتی تشکیل شده. تعداد اعضای هیئت مدیره در شرکت با مسئولیت محدود حداقل یک نفر مدیرعامل و یک نفر رئیس هیئت مدیره می باشد و در صورت اضافه شدن سایر افراد به سایر سمت های هیئت مدیره منصوب خواهند شد.

میزان سرمایه شرکت با مسئولیت محدود
حداقل 100 هزار تومان (یک میلیون ریال) سرمایه در شرکتهای با مسئولیت محدود به صورت لفظی می باشد میزان سرمایه اولیه  حداقل 100 هزار تومان است .

این امر به این معنا می باشد که سرمایه در تعهد شرکا بوده و نیاز به واریز آن ندارند. جهت کسب اطلاعات تکمیلی می توانید به کادر مربوطه در پایین صفحه مراجعه نمایید.
هریک از شرکاء بدون اینکه سرمایه به سهام یا قطعات سهام تقسیم شده باشد فقط تا میزان سرمایه خود در شرکت مسئول قروض و تعهدات شرکت خواهند بود به عبارتی هریک از شرکاء فقط تا میزان سرمایه خود در شرکت مسئول هستند.

(هریک از شرکاء هر مقدار سهمی که دارند تنها به صورت اعلامی است و نیاز به آورده یا همان نقدی ندارند و تنها با توجه به میزان سهمی که در صورت جلسه مشخص شده تعهد دارند).

موضوع شرکت
 به هنگام تشکیل شرکت با مسئولیت محدود موضوع شرکت باید در شرکتنامه قید گردد و این موضوع مطابق ماده 1900 ق.م باید مشروع باشد.

همچنین موضوع شرکت باید معلوم و معین بوده؛ماهیت داشته و دارای منفعت عقلایی باشد.این نوع از شرکت ها محدودیت فعالیتی ندارند و می توانند در کلیه امور بازرگانی ، مهندسی ، صنعتی ، فناوری اطلاعات و دیگر اصناف فعالیت نمایند.

در مجموع ، شرکت های با مسئولیت محدود برای موضوعاتی نظیر آرایشی ، بهداشتی ، آشامیدنی ، مواد غذایی ، خرید ، فروش ، صادرات ، واردات و به طور کلی کلیه موضوعاتی که نیاز به شرکت در مناقصات و مزایدات دولتی و خصوصی ندارند بسیار مباسند.

فایده ای که شرکت های با مسئولیت محدود دارند، این است که شرکت های سهامی غالباَ احتیاج به سرمایه های مهم دارند و ناچارند شریک بیشتری داشته باشند.

به این جهت مقررات زیادی درباره ی آن ها وضع شده که رعایت تمام آن ها از عهده ی اشخاصی که می خواهند شرکای  محدودی داشته باشند خارج است. بر عکس، شرکت های با مسئولیت محدود، از این قیود تا اندازه ای آزاد هستند.

( همان طور که گذشت؛ این گونه شرکت ها اغلب از اشخاصی تشکیل می شوند که با یکدیگر دوست و یا همکارند و در حقیقت شرکتی فامیلی اند ) در ممالک خارج هم ، گر چه گاهی اتفاق می افتد که شرکت با مسئولیت محدود دارای شرکای زیادی باشد ولی اکثراَ شرکا محدود و انگشت شمارند.

اگر شرکت با مسئولیت محدودی با حداقل 2 نفر تشکیل گردد و بعد از تشکیل یکی از شرکاء سهم خود را به دیگری انتقال دهد.

آیا شرکت می تواند با یک نفر شریک به بقای خود ادامه دهد یا خیر؟در قانون تجارت ایران پاسخی به این مسئله داده نشده است،ولی در قانون فرانسه آمده که اگر سهم الشرکه یا سهام شرکتی در دست یک نفر به علت انتقال یا ارث و غیره جمع شود،این امر موجبات انحلال شرکت را فراهم نمی آورد،ولی هر کسی می تواند انحلال شرکت را از دادگاه بخواهد مگر آنکه شریک منحصر به فرد ظرف یکسال وضع خود را از لحاظ تعداد شرکاء با قانون تطبیق دهد.

اسم شرکت مسئولیت محدود
 نام شرکت باید فارسی و از لغت نامه دهخدا باشد و سه سیلابه و یا بیشتر باشد و برای انتخاب سیلاب ها (واژه) از اسامی خاص در کنار اسامی عام استفاده شود.

با توجه به الگوی زیر:

(خاص – عام – خاص -خاص) هر کدام از این خاص و عام ها یک سیلاب محسوب میشوند

در اسم شرکت باید عبارت”با مسئولیت محدود” قید شود و همچنین اسم شرکت نباید متضمن نام هیچ یک از شرکاءباشد وگرنه شریکی که اسم او در اسم شرکت قید شده در مقابل اشخاص ثالث مسئولیت تضامنی خواهد داشت.(مفاد ماده ۹۵ قانون تجارت) هر شرکت باید نام مخصوص به خود داشته باشد.

نام شرکت مشخصه ای است که هویت آن را معلوم و موجب شناسایی وی شده و تمیز آن را از دیگر شرکت ها،امکان پذیر می سازد.

تعداد شرکاء و سهم الشرکه شرکت با مسئولیت محدود
 مطابق ماده (94 ق.ت) حداقل شرکاءشرکت با مسئولیت محدود 2 نفر تعیین گردیده ولی قانونگذار حداکثر شرکا را پیش بینی ننموده است.

سهم الشرکه:

منظور از “سهم الشرکه”آورده هر یک از شرکاء به شرکت یا به عبارت دیگر،مقداری از سرمایه شرکت است که به هر یک از آن ها تعلق دارد.”سهم الشرکه شرکاء،نمی تواند به شکل اوراق تجارتی قابل انتقال اعم از با اسم یا بی اسم و غیره ،درآید.

سهم الشرکه را نمی توان منتقل به غیر نمود،مگر با رضایت عده ای از شرکاء که لااقل سه ربع سرمایه متعلق به آن ها بوده و اکثریت عددی نیز داشته باشند”بنابراین اولاَ،بر خلاف شرکت سهامی،سرمایه هر یک از سهامداران به شکل اوراق تجارتی قابل انتقال به دیگری به صورت سهام با نام،بی نام یا سهام ممتاز می باشد،سهم الشرکه یعنی سرمایه هر یک از شرکاء در شرکت با مسوولیت محدود،نمی تواند به شکل اوراق تجارتی قابل انتقال به غیر باشد.

برای ثبت شرکت با مسئولیت محدود از کجا شروع کنیم؟
 اولین گام جهت ثبت شرکت جمع آوری اطلاعات،مدارک مورد نیاز، مدت زمان ثبت، نحوه ی به ثبت رسیدن شرکت، انتخاب موضوع برای شرکت با مسئولیت محدود و….است.